4 бюлетені в одні руки: як голосувати і не зіпсувати бюлетень

Українцям 25 жовтня вперше доведеться голосувати за новою системою. При цьому виборцям треба розбиратись з відкритими списками та мажоритаркою одночасно.
У Романівському районі виборці на руки отримають 4 бюлетені. Найпростіше буде обрати сільського (селищного) голову та депутата сільської (селищної) ради. Потрібно буде поставити галочку напроти прізвища того кандидата, якого ви хочете обрати. Переможе той, хто набере більшість голосів.
До районної та обласної рад – все буде складніше, там діятиме система відкритих списків.
Партії висуватимуть свій список, але люди голосуватимуть за конкретну людину зі списку, яку партія виставить в округ.
Твій Романів публікував зразки бюлетенів для обирання кандидатів Романівської районної ради: кожному виборцю на руки дадуть бюлетень з кандидатами по його конкретному округу. Напроти номера в бюлетені буде зазначена спочатку назва партії, потім у дужках перший кандидат у списку партії і лише потім великими буквами власне ім’я самого кандидата, за якого треба голосувати. Тож слід уважно читати всю інформацію в рядку.
Так само і з бюлетенями до Житомирської обласної ради. В списку буде розміщено 16 кандидатів.
Напроти номеру та клітинки для голосування буде розміщено повну назву партії, далі лідер обласного осередку у дужках і лише потім ім’я кандидата у депутати великими літерами.
Якщо партія на округ не виставила кандидата, то всеодно за неї можна проголосувати з порожнім місцем замість претендента.
Якщо ви хочете проголосувати за кандидата в депутати Житомирської обласної ради Ігоря Євгеновича Ходака слід шукати в бюлетені №15. Навпроти нього буде вказано: ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ «БАТЬКІВЩИНА» (Лабунська Анжеліка Вікторівна) – ХОДАК ІГОР ЄВГЕНОВИЧ. Власне в квадратику між цим написом та №15 слід поставити галочку
Рахувати голоси і встановлювати переможців у ради високого рівня будуть специфічно: рахують голоси за партії та їхніх кандидатів й спочатку дивляться, чи в районі, області чи місті партія загалом долає 5%.
Всім, хто долає бар’єр, визначають кількість місць у раді, які отримає партія. І потім вже визначають, хто з переліку партії стає депутатом. Отримають мандати вони у залежності від кількості голосів, отриманих на окрузі.
Важливо у бюлетені ставити лише одну позначку – галочку в спеціальному квадратику. Поставивши дві галочки, або щось написавши на бюлетені – ви його просто зіпсуєте і ваш голос не буде врахований.