Вибрати За

У Романові в костелі відкрили пам’ятні дошки Добржинському та Ілінському

10 листопада у Романові польська громада селища відзначала День Незалежності Польщі, який святкують завтра 11 листопада. Організували заходи польське культурно-освітнє товариство Романова спільно з представниками організацій району. Участь у святкуванні взяли Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Дамян Цярцінські, голова Польського дому м.Житомир Ірина Першко, представники влади району та селища, польська громада району.

В рамках відзначення в районній бібліотеці для дорослих відкрили куточок польської літератури. Символічну стрічку перерізала голова Польського дому в Житомирі Ірина Першко. Вона зазначила, що сконтактує бібліотеку з представниками різних організацій Польщі, які займаються поповненням подібних літературних куточків новими популярними польськими книгами.

Продовжилися заходи в Краєзнавчому музеї Романівщини, де окрім екскурсії, директор закладу Юрій Кондратюк розповів про відомого у світі композитора Ігнація Фелікса Добржинського та графа Генріха Ілінського, власне яким сьогодні і відкривали пам’ятні дошки.

Завершення урочистостей відбулося в костелі Святого Станіслава: після завершення служби, яку провів ксьонз-пробощ Рішард Дзюба, на стіні храму відкрили пам’ятні дошки.

Одна з пам’ятних дошок присвячена Ігнацію Феліксу Добржинському, який народився у Романові – всесвітньо відомому композитору та диригенту, сину керівника оркестру при палаці Ілінських.

Інша дошка – посмертна дошка Генріху Ілінському. Її кілька років тому на своєму горищі знайшов романівчанин Володимир Савчук і передав у користування Ользі Мичківській, голові польського культурно-освітнього товариства Романова, яка за збігом має дівоче прізвище Ілінська. Як зазначив під час урочистостей ксьонз Рішард Дзюба, рішення про розміщення дошки в костелі прийшло само собою, так як на дошці є напис D.O.M. (латинською Deo, optimo, maximo). Такі написи писали на посмертних дошках, що розміщувалися на стінах склепів чи костелів померлим, тож найімовірніше таблиця була розміщена чи на стінах склепу родини, чи костелу, або можливо й прикрашала могильну плиту Генріха Ілінського.

Нагадаємо, в Романівському районі поляки – друга за чисельністю етнічна громада після українців. Є села, які майже на 100% складаються з етнічних поляків.