Вибрати За

У Всесвітній день дітей поліція та правники нагадують про відповідальність: з початку року за невиконання обов’язків батьками склали 38 протоколів

Щорічно, 20 листопада, відзначається Всесвітній день дітей. Кожного року його відзначають у річницю прийняття Конвенції про права дитини.

Тож саме цього дня Романівське бюро правової допомоги та романівські поліцейські вкотре нагадують громадянам про відповідальність перед законом щодо своїх дітей.

Адже лише у 2020 році працівники Романівського відділення поліції склали 38 протоколів за статтею 184 КУпАП – Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей. Минулого року за цей період було складено 33 протоколи.

У 2020 року поліцейські не раз фіксували недогляд батьків за дітьми, коли дорослі випивають і забувають про дітей, не годують і не купують їм одяг. Так у квітні 2020 романівчанка повідомила в поліцію про 6-річну дитину, що гуляла селищем без верхнього одягу. У січні поліція складала протоколи за фактом продажу самогону дитині. У травні поліція розшукувала двох хлопчиків, які, як виявилось, поїхали у інше село за 11 км на велосипедах. Регулярно справи про невиконання батьками обов’язків та провопорушення дітей розглядає суд. Так у липні з’явилася постанова щодо батька 12-річного хлопчика. Підліток із гвинтівки поцілив у сусідку. А у серпні суд розглядав справу школярки, що на відео у Instagram зі вживанням лайки імітувала вживання наркотичних засобів.

Діти мають свої права і часто на їх захист доводиться ставати державі або різним дитячим організаціям, так як права дітей порушують батьки. Допомогу у захисті прав дітей надає й Романівське бюро правової допомоги.

Так у 2019 році за вторинною правовою допомогу  до Романівського бюро правової допомоги звернулося в інтересах дітей 38 їх законних представників, в поточному 2020 році – 29 осіб. Всі питання, з якими зверталися особи в інтересах дітей, вирішені позитивно. Наприклад, до Романівського бюро правової допомоги звернулася жителька району з проблемою, що її колишній чоловік не сплачує їй аліменти на дітей. Заборгованість згідно довідки становила 85846,19 грн.  Працівниками бюро було підготовлено позов про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів. Відповідно до розрахунку неустойка за прострочення сплати аліментів становила 717330,31 грн. Та керуючись статтею 196 Сімейного кодексу України, Романівський районний суд прийняв рішення про стягнення з боржника неустойки в розмірі  85846,19 грн. (оскільки розмір пені не може перевищувати 100 відсотків заборгованості.)

Тож правники та поліція вкотре нагадують громадянам про права дітей.

Кожна дитина з народження має свої права, а підростаючи, повинна мати більше можливостей брати участь у житті суспільства, готуватися до самостійного життя, користуватися правами свободи думки і слова.

Достатньо, щоб дитина знала, що всі рівні перед законом та суспільством, а тому будь-які прояви насильства чи грубості до неї не повинні бути приховані, незалежно від кого вони надходять: чи від батьків, чи вихователів, чи навіть однокласників.

Особливу увагу на це повинні звертати батьки. Роз’яснювати, насамперед, у зрозумілій формі елементарні правила поведінки у ситуаціях, коли дитину ображають чи намагаються експлуатувати. Це стосується і поведінки батьків – кожен повинен розуміти, що навіть не мають права грубо чи принизливо ставитися до своїх дітей, а в разі такого недбалого ставлення знати про можливість дитини звернутися до уповноважених органів (право на захист від насильства).

Дитина має право спілкуватися з обома батьками, якщо батьки розлучені, за винятком тих випадків, коли це суперечить її інтересам.

Діти мають право на повагу до приватного життя, у тому числі на таємницю листування, телефонних розмов чи особистої сторінки у соцмережах.

Право на отримання безоплатну вторинну правову допомогу мають усі діти. У центрах правової допомоги кожна дитина має право отримати правову консультацію чи роз’яснення, як їй краще діяти. За потреби дитині буде призначений адвокат чи юрист для представлення інтересів у суді.