Вибрати За

Тріщини в печі, скрутки електропроводки, спалювання сухостою: основні причини виникнення пожеж та детальні інструкції їх уникнення

За 7 років на території Романівської та Миропільської громад трапилися 638 пожеж, з них 71 – за минулий 2022 рік. За цей час пожежі завдали збитків на понад 18 млн грн, у 2022 році –  на 3,6 млн грн.

Такі дані Твій Романів надав Олександр Палій, головний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Житомирського районного управління Головного управління ДСНС України у Житомирській області.

Олександр Палій виокремив, що найчастіше пожежі виникають через неправильно облаштоване пічне опалення або порушення норм його експлуатації, необережне поводження з вогнем та коротке замикання електромережі.

Уникнути пожежі можна, для цього слід дотримуватися лише кількох простих порад.

Покрокові інструкції щодо можливості уникнення пожеж надали Олександр Палій та Василь Гурін, головні інспектори відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Житомирського районного управління Головного управління ДСНС України у Житомирській області. 

Причини займань та способи убезпечитися

Пожежі, спричинені пічним опаленням

1.Перш за все варто переконатися, що біля печі або груби є вільний простір навколо – мінімум 1 метр до найближчого легкозаймистого об’єкту (меблі, килими, одяг).  Ні до стіни, ні до меблів, ні до речей домашнього вжитку піч чи грубка не має торкатися. Виключення лише одне – димохід печі обкладений  додатковим шаром вогнетривкої цегли в просторі перекриття стелі.

Що робити, якщо ваша піч в ці правила не вписується?

Це – найбільш патова ситуація. У дерев’яних будинках практикують спосіб вирізання частини стіни чи перекриття біля печі і зміщення її, відповідно до норм. Треба відмежувати димохід відповідно до вимог, обкласти його додатковим шаром вогнетривкої цегли в просторі перекриття. В іншому випадку – піч варто або перебудувати, або не експлуатувати.

2. Тріщини в печі (грубі) можуть стати причиною пожежі. Особливо небезпечні тріщини в дерев’яних будинках зі старими пічками: клей, глина чи суміш, якою мурували піч, з часом розсохлася, розсипалася, утворилися непомітні тріщини, через які жарини можуть легко перекинутися на будь-який сусідній об’єкт або поширюватися чадний газ.

Що робити?

Необхідно побілити піч та димохід, у тому числі лежак на горищі. 

Важливо печі або груби регулярно оглядати на наявність тріщин навіть у важкодоступних місцях. На печах та грубах, обкладених спеціальною керамічною плиткою, тріщини не завжди можна помітити. Проте їх наявність можна побачити, розпаливши піч чи грубу, вимкнувши світло і спрямувати промінь ліхтаря поруч зі стінами. У світлі ліхтарика навіть тонкі потоки диму буде помітно.

Виявлені тріщини слід ретельно зашпаклювати.

3. Слід перевірити горище. Димохід – частина печі чи груби, він теж може мати тріщини, або ж бути захаращеним. 

Що робити?

Димохід має бути ретельно проштукатурений і побілений. До димоходу не мають торкатися якісь сторонні об’єкти.

На горищі, згідно з правилами пожежної безпеки, забороняється зберігання та складування будь-яких легкозаймистих матеріалів. Для зберігання сіна, соломи, речей домашнього вжитку мають бути збудовані окремі приміщення.

4. Якість матеріалу і стан димоходу. Не призначені для опалювальних печей димоходи та розвалені ззовні на даху мурування можуть стати причиною пожежі. 

Що робити? Димохід слід зробити з призначених матеріалів. В жодному разі не використовувати азбестові труби, хоча така практика досить поширена. Такі труби можуть вибухнути.

Мурований над дахом димохід з часом руйнується, стає нижчим, а інколи розсипається повністю. Іскра може вилетіти занизько і не встигнути погаснути, підпаливши дах. Тож варто слідкувати за станом мурованих елементів, обслуговувати їх. Мурований зовні димохід краще поштукатурити. Якщо виявляєте, що димохід «розсипається» – відремонтувати або повністю перемурувати. Перевірити, чи не потрапили частини цегли в димохід, і прочистити його.

5. Порушення елементарних вимог. Базові правила пожежної безпеки регулярно поширюються в інтернет-мережі. Рятувальники проводять подворові обходи та роздають листівки, проводять уроки в навчальних закладах. Проте через банальні причини все одно стаються пожежі.

Що робити? Ознайомитися з базовими правилами і, головне, навчити всіх членів сім’ї, що робити заборонено. Так, причиною пожежі може стати відсутність металевого листа перед дверцятами печі чи груби, розміром мінімум 70х70 см; розпалювання горючими сумішами – бензином, газом, тощо; захламленість біля печі; сушіння білизни впритул до печі або груби чи над нею; зберігання сміття, призначеного для спалення, просто біля дверцят печі; незачинені дверцята під час горіння або використання дров, які довші від довжини жерла; пустощі дітей, особливо з закиданням петард чи поліетилену у вогнище.

Категорично заборонено встановлювати твердопаливний котел з приєднанням до димоходу печі чи груби.


6. Чистка димоходів. Причиною пожежі часто стає займання сажі всередині димоходу. 

Що робити? Як зауважили романівські рятувальники, досить часто займання димоходів стається навіть після того, як димохід був почищений. Як показує практика, розрекламовані вакуумні очистки не надто ефективні. Пожежі трапляються навіть після нещодавно проведеної такої процедури. Спалювання спеціальних паливних елементів чи певних видів дров, які випалюють сажу, можуть навпаки спричинити пожежу, адже проконтролювати процес неможливо.
Чистити димоходи слід традиційним, хоч і важким, методом. Щіткою на палиці добре і дуже ретельно протерти димохід по всій довжині.

Як зазначає Василь Гурін, обслуговування печі – не одноразова акція. Це слід робити як мінімум двічі на рік – на початку опалювального сезону і одразу після його завершення.

Коротке замикання електромережі

Інструкції з уникнення пожеж надав Олег Колісніченко, головний інженер Романівського РЕМу.

1. Найбільшою проблемою Олег Колісніченко називає стару проводку та одночасне використання багатьох приладів. Більшість будинків будувалися давно, і електромережа, прокладена в них, була розрахована на значно меншу потужність. Наприклад, ще років 30 тому мережа типової квартири була розрахована на 1,3 – 1,7 кВт. Зараз цієї потужності вистачить буквально на один прилад – чайник чи бойлер, пральну машину або обігрівач, тощо. Тож внутрішньо будинкова мережа перевантажується, гріється і, як наслідок, стаються короткі замикання.

Що робити? В ідеалі змінити проводку, розраховану на потужність всіх приладів у житлі. Навіть краще взяти її з запасом. За неможливості – не використовувати багато приладів одночасно.

2. Стара ізоляція та «скрутки». Проблема все тієї ж застарілої системи. Матеріали зношуються, розсипаються, дроти оголюються і «коротять». Ще є проблема «скруток», коли для з’єднання між собою скручують два дроти, інколи різні за характеристиками, наприклад мідний і алюмінієвий. З часом дроти окислюються і починають в місці з’єднання грітися, що може спричинити коротке замикання або пожежу.

Що робити? Довіряти роботу з монтажу електромережі фахівцям, не економити, скручуючи старі проводки, особливо з різних матеріалів.

3. Невідповідність номіналів запобіжників перерізу жил проводів, тобто, як пояснюють енергетики,  запобіжник або автоматичний вимикач має відповідати навантаженню, на яке розраховані дроти, а не прилади у будинку. У будинках зі старою електромережею при використанні багатьох приладів одночасно спрацьовує автовимикач, як кажуть в народі – «вибиває пробки». Це стається тому, що мережа не витримує навантаження й починає грітися. Автомат, уникаючи загрози пожежі, вимикає подачу струму. Тож наші жителі замість того, щоб змінити проводку на таку, яка витримає навантаження (це важче і дорожче), ставлять потужніші автомати або некалібровані плавкі вставки – в народі «жучки». І тоді, коли одночасно увімкнули бойлер, пралку, праску, чайник, комп’ютер, тощо – мережу «не вибиває», бо запобіжник не бачить перенавантаження, але дроти насправді гріються. Рано чи пізно це призведе до пожежі.

Що робити? Використовувати запобіжники відповідно до перерізу жил мережі вашого житла. Якщо немає можливості замінити електромережу на нову – потужнішу, не використовуйте одночасно кілька електроприборів.

4. «Нічийні» під’їзди і накручена-перекручена в них проводка. Дуже багато багатоквартирних будинків досі не стоять ніде не балансі. Вони не відносяться до місцевих комунальних установ і не мають ОСББ. Електромережу за межами квартири не утримує, по суті, ніхто. У результаті в щитках створені нікому не зрозумілі павутини дротів, які перегріваються, замикають і можуть спричинити пожежу. Таким чином у Романові через пошкоджений щиток під’їзду десятки квартир понад тиждень були без електрики.

Що робити? Об’єднатися сусідам, створити ОСББ або стати на баланс комунальних служб, і в ідеалі найняти майстра і повністю замінити електромережу в будинку за межами квартир.

5. Аварійні відключення світла. Саме по собі відключення світла не спричинить пожежу, проте, особливо враховуючи ракетні обстріли і катастрофічність ситуації в енергосистемі, після включення світла ще деякий час у мережі можуть спостерігатися коливання напруги,  що може стати причиною виходу з ладу побутової техніки.

Що робити? При відключені світла обов’язково вимикати максимум приборів з розетки. Після появи електроенергії – не вмикати все одразу, почекати хвилин 15-20 до стабілізації напруги.

Як наголосив Олег Колесніченко, всі жителі будинку мають знати, де в будинку знаходяться запобіжники і при виникненні надзвичайних ситуацій вміти одразу швидко їх вимкнути.

Необережне поводження з вогнем

Показник причин, пов’язаних з цим фактором – один з найбільших. Як зауважив Олександр Палій, пожежі спричиняють випалювання сухої рослинності на городах та луках, спалювання стерні, картоплиння, опалого листя, очерету. Недопалки кидають у траву і навіть затоптують ногою, але це не гарантує, що недопалок обов’язково погас. Неправильне встановлення елементів, що нагріваються: наприклад, нещодавно згорів хлів з тваринами, бо обігріваюча лампа перебувала занизько до підстилки і солома загорілася. Також це недотримання правил роботи  з електротехнікою, яка дає іскри: болгарками, зварювальними апаратами тощо. Розпалювання багать, які перекидаються на суху траву чи листя і спричиняють масовані пожежі.

Що робити?

Не легковажити і постійно переконуватися, що іскри чи вогню немає, а якщо вони є – то далеко від елементів, що можуть спалахнути. Наприклад, зварювання слід проводити в кількох метрах від будівель і займистих речей або створювати спеціальні металеві перегородки.

Багаття слід розпалювати, попередньо прибравши територію, звільнивши від сухого листя і трави, обкласти цеглою місце горіння. А краще користуватися мангалами.

Переконуватися, що недопалок точно згас і викидати його у смітник, а не будь-куди.

Тобто в будь-якому випадку вогонь чи елемент, що нагрівається, має бути далеко від легкозаймистих речей.

Пожежі в природному середовищі

Особливо небезпечне явище – спалювання сухої трави, стерні, городини. Вітер легко поширює вогнище, починають палати гектари землі, вогнеборцям складно одномоментно загасити займання. У 2020 році таким чином майже повністю вигоріло село Борятин, підпалена трава та сильний вітер спричинили масштабну пожежу, в якій згоріли 32 будівлі.

Такі пожежі спричиняють загибель не лише флори і фауни, а інколи й людей. Так, у 2019 році, спалюючи сухе бадилля біля свого двору, загинули дідусь і бабуся, а у 2021, спалюючи суху траву, загинув пенсіонер у Романові.

Про небезпеку спалювання сухої рослинності й про те, як уникнути пожеж, пояснює очільник Управління екології та природних ресурсів Житомирської ОВА Олександр Кондратюк.

Як зазначив Олександр Кондратюк, спалювання трави, окрім пожежної небезпеки, несе й серйозну небезпеку природі та здоров’ю людей. При спалюванні сухої трави і залишків рослинності в повітря вивільняються важкі метали, окиси азоту, вуглецю та інші токсичні гази. Це прямо впливає на здоров’я людей, провокуючи важкі хвороби, в тому числі й онкологічні. Думка, що вогонь спалює насіння бур’янів і паразитів – міф, проте він точно шкодить корисній флорі і вбиває дрібних тварин та птахів. А от правильна переробка залишків рослинності навпаки може покращити флору.

Що робити?

В приватних обійстях рослинність можна використовувати як мульчу. Мульчування заощаджує час догляду за садом та городом. Мульча захищає землю від втрат вологи, стримує розвиток бур’яну, покращує якість ґрунту тощо. Мульчувати можна рядки між городиною, пристовбурові кола дерев, ділянки між кущами тощо. Для мульчі годяться опале листя, скошена трава, добре перепрілий перегній, кора, тирса, солома. 

Також варто створювати компостні ями. В них можна викидати всі предмети органічного походження, які можуть перегнити. В продажу є багато різноманітних недорогих біологічних речовин, які прискорюють процес компостування. Тож зібране органічне сміття вже за рік перетворюється у відмінне екологічно-чисте добриво, яке можна використати для свого ж городу. І на тому ж місці створити нову компостну яму.

Спалювати стерню у полях та луках – суворо заборонено. Сухі залишки рослинності слід переорювати, при загортанні в землю також можна додавати спеціальні біологічні препарати, які не лише пришвидшують розкладання сухостою, а й насичують землю киснем і корисними мікроелементами, зменшуючи потребу у внесені добрив на ці ділянки при наступній обробці поля.

Якщо пожежа виникла. Що робити?

Як пояснив Богдан Клімчук, пожежник-рятувальник 26 Державної пожежно-рятувальної частини 1 Державного пожежного-рятувального загону ГУ ДСНС України у Житомирській області, якщо пожежа виникла – потрібно вивести людей і покинути приміщення або ж відійти на безпечну відстань від вогню. Одразу викликати рятувальників за номером 101. Слід бути обачним, намагаючись врятувати речі в будинку. Чадний газ, який утворюється при активному паланні вогню і відсутності достатньої кількості кисню, вбиває непомітно. Тож можна просто не встигнути вибігти з приміщення.

Також слід завчасно подбати про придбання вогнегасника і вивчення інструкції з його користування. При виникненні пожежі вогнегасник може врятувати і життя людей, і дім від знищення. Вартість вогнегасника однозначно менша, ніж ремонт чи відбудова будинку.

Гасити самотужки пожежу після того, як викликали рятувальників, можна, але реально оцінюючи свій стан та масштаб пожежі. Перш за все, потрібно дбати про власну безпеку.

Ця публікація була створена виданням «Твій Романів» в межах кампанії «Безпека (Ци)Вільних». Кампанія «Безпека (Ци)Вільних» реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.