Вибрати За

Романівське польське культурно-освітнє товариство відзначає 20-річчя. Архівні фото
3 травня Романівське польське культурно-освітнє товариство відзначає своє 20-річчя.

На Романівщині проживає значна частина вихідців з Польщі. У XVII-XIX століттях поляки-переселенці переїжджали в Україну в пошуках вільних земель, створюючи нові поселення. Так поляки оселилися в Жовтому Броді, Биківці, Товщі, Соболівці, Вилах, Балгані, Дреницьких Хатках, Нивні, Голубині, Синяві, Тевеліївці, Сарнівці, тощо. Значна частина цих поселень у 1925-35 рр входили до Мархлевського польського національного району. Нині поляки є другою за чисельністю національною спільнотою на Романівщині.

Тож у 2001 році етнічні поляки на Романівщині вирішили створити власну організацію. Активісти оголосили про створення Польського культурно-освітнього товариства 18 березня 2001 року, а вже за півтора місяці – 3 травня – офіційно зареєстрували його. Першим очільником товариства став Баліцький Володимир Денисович.

Товариство мало на меті об’єднувати жителів громади польського походження, допомагати у зберіганні своїх традицій, культури, налагоджувати співпрацю з офіційними органами, спільно з іншими організаціями проводити культурні та просвітні заходи, налагоджувати дружбу та укладати договори про співпрацю з поселеннями Польщі.

Від моменту заснування активними учасниками товариства були Рішард Дзюба, Мазур Неля Мартинівна, Баліцька Зоя Іванівна, Баліцька Ольга Володимирівна, Горбачевський Станіслав Валер’янович, Друзь Віта, Олександр Пясківський, Олександр Мичківський, Неля Тишкевич, Інна Пасічник, Красовська Світлана, Грінчук Пауліна, Анна Завадська, Пясківська Юлія, родини Пахомських, Шиманських, Карпінських, Тишкевичів.

1 квітня 2017 року головою Польського культурно-освітнього товариства стала Мичківська Ольга Іванівна.

За 20 років своєї діяльності Польське культурно-освітнє товариство організувало десятки різних заходів.
Трішки ретроспективи:

Червень 2001 року. Делегація з Польщі з міста Ловіч приїхала до Дзержинська на зустріч з керівниками промислових та сільськогосподарських підприємств району

У 2002-2003 роках Польське культурно-освітнє товариство проводило конкурси поезії на базі школи у Червоних Хатках.

У 2004 році на Регіональний фестиваль парафіяльної колядки польською мовою поїхав парафіяльний хор з Романова та хор “Для душі”.

2003 рік. Танцювальний колектив польського танцю в Червонохатківській школі під керівництвом Ревуцького Валерія

2004 рік. Романівчанка Ольга Ілінська посіла 2 місце на фестивалі декламування віршів польською мовою у Києві.

У жовтні , як призерка конкурсу, Ольга Ілінська вирушила до Польського міста Бявисток на міжнародний конкурс, де також отримала відзнаку.

У 2005 році Товариство організувало навчання вчителів Романівщини, які викладають польську мову.

Навчалися педагоги як в Україні, так і в Польщі.

З 2004 року на Романівщині започаткували фестиваль “Полонійна осінь

З часом фестиваль став обласним.

Дедалі частіше жителі Романівщини здобувають різноманітні перемоги на конкурсах декламування і поезії польською мовою. В тому числі й таких, що проводилися у Польщі.

У 2017 році до Романова з візитом приїжджав Міністр культури Польщі.

У серпні 2018 приїжджали волонтери з Варшавського університету, які безкоштовно навчали діток польської мови.

Романівській районній раді спільно з Польським культурно-освітнім товариством вдалося налагодити тісну співпрацю з польськими поселеннями Кольбушова та Бардо.

Сторони підписали угоди про співпрацю.

У рамках підписаних договорів делегації здійснюють візити з обміну досвідом.

У рамках цієї співпраці дітки їздять на відпочинок, відвідували Польщу й делегації бійців АТО

На турніри один до одного їздять футбольні команди, переймати досвід до поляків їздили вчителі Романівщини, угоду про співпрацю підписали й лісівники.

Польське культурно-освітнє товариство активно дбає про культурний розвиток та цікаве дозвілля учасників товариства. Зокрема не раз організовували поїздки у філармонії, на екскурсії, тощо.

Також товариство організовує культурні заходи і в самому Романові – концерти та виступи до важливих історичних та релігійних дат.

Товариство співпрацює з Романівською мистецькою школою та РБК, багато учнів, вчителів та артистів беруть активну участь у заходах Романівського польського культурно-освітнього товариства.

10 листопада 2019 в Романові урочисто відкрили пам’ятні дошки композитору Феліксу Добжинському та графу Ілінському.

Організацією заходу та реставрацією дошки Ілінському займалося саме Польське культурно-освітнє товариство. Романівська районна бібліотека для дорослих підготувала тематичний захід, присвячений Дню Незалежності Польщі, у Краєзнавчому музеї Романівщини Юрій та Олександр Кондратюки провели екскурсію та розповіли хто такі Фелікс Добжинський і Генріх Ілінський. Пам’ятні дошки відкрили у приміщенні костелу Святого Станіслава.

Романівське польське культурно-освітнє товариство налагодило тісну співпрацю з організацією “Допомога полякам на сході” та іншими спілками, які підтримують поляків в Україні.

В рамках цієї співпраці поляки Романівщини регулярно отримують подарунки та допомогу від організацій до святкових дат. Жителі отримують продуктові набори, школярам дарують канцелярію та речі, необхідні для навчання.

Із запровадженням карантину Польське культурно-освітнє товариство допомагає зберігати контакти та співдружність між школами міст-партнерів з Польщі і Романова.

Школярі зустрічаються в онлайні в режимі відеоконференцій. Учні не просто спілкуються, а обговорюють теми, до яких завчасно готуються: історичні події – порівнюють їх бачення з погляду Польщі та України, діляться традиціями святкувань, тощо.

Ще одним вагомим здобутком Польського культурно-освітнього товариства є велика кількість студентів, які вивчали польську мову в організації, а пізніше отримали від неї підтримку під час вступу до вишів Польщі.

Також РПКОТ активно допомагає жителям Романівщини в підготовці до отримання Карти поляка.

Нині, як зауважує голова Ольга Мичківська, в Товаристві чекають завершення карантинних обмежень аби впроваджувати нові проєкти в життя.