Порошенко підписав указ про заборону Однокласників, ВКонтакті та Яндексу в Україні

Президент України Петро Порошенко підписав указ про нові санкції проти Росії, які передбачають, зокрема, блокування доступу до соцмереж ВКонтакте і Одноклассники, а також Яндексу. Текст указу опублікований на офіційному сайті глави держави.
Про це повідомляє УНІАН
“Заборона Інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі Інтернет до ресурсів сервісів «Mail.ru» (www.mail.ru) та соціально-орієнтованих ресурсів «Вконтакте» (www.vk.com) та «Одноклассники» (www.ok.ru)”, – сказано у повідомленні.
Зокрема, в указі наголошується, що доступ буде заблокований на три роки. Провайдери також повинні будуть заблокувати доступ до сервісів Mail.ru та “Мэйл.РУ ГРУП”. Варто зазначити, що зокрема буде заблоковано і доступ до сайту “Кинопоиск”.
Згідно з даними «Інтернет Асоціації України», домени Vkontakte, Yandex, Odnoklassniki і Mail.ru є одними з найвідвідуваніших в Україні. Так, середнє значення денної частки аудиторії в березні поточного року в Vkontakte становило 52%, Yandex – 41%, Odnoklassniki – 33%, і Mail.ru – 31%. Частка людей серед цільової аудиторії, які відвідували ресурс принаймні один раз на місяць, у Vkontakte становила 71%, Yandex – 64%, Odnoklassniki – 51%, Mail.ru – 64%.
ТСН проаналізувало нові санкції і опублікувало деякі роз’яснення:
Коли Яндекс, ВКонтакте і Однокласники перестануть працювати?
Указ президент був опублікований у випуску “Урядового кур’єра” у понеділок, 15 травня. Це означає, що вже з учорашнього дня повинно було розпочатися блокування до вказаних ресурсів.
Як пояснюють експерти, коли відбувається бокування, то блокується специфічна ip-адреса. Це робиться наступним чином: українським інтернет-провайдерам (а щоб їм отримати таку адресу, потрібно зареєструватися в СБУ – прим.ред.) СБУ розсилає прохання заблокувати цю адресу.
Але є одна проблема. Вона полягає в тому, що неможливо контролювати цих провайдерів. В Україні на відміну від Росії немає централізованої розсилки провайдерам, кого треба блокувати. Плюс більшість користується мобільним інтернетом.
А провайдери мобільного зв’язку не мають централізованої системи глибокого аналізу трафіку, а отже вони не можуть відрізнити, чи це запит до Яндекса, чи запит до Google. Це говорить про те, що між указом президента про блокування і реальним блокуванням може пройти якщо не величезний проміжок часу, то взагалі нічого не буде зроблено. Або ж у Яндекса, сервери якого фізично розміщені в Україні, їх можуть просто забрати.
Окрім усього іншого, попри заборону окремих ресурсів, до них завжди можна отримати доступ через VPN, або проксі-сервери. Складніше буде тільки з сервісами Яндесу – на кшталт “Навігатору”, “Яндекс.Пробки”, “Яндекс.Такси” тощо.
В Інтернет-асоціації України заявили, що українські провайдери на цей час технічно не можуть заблокувати сайти, що потрапили у санкційний список. Для реалізації блокування провайдерам може знадобитися час і великі кошти на переоснащення обладнання та зміну топології Мережі.
Тож, на часі поки невідомо як і коли відбуватиметься блокування. Чи це відбудеться одразу й автоматично, чи це розтягнеться у часі.
Водночас, Порошенко прокоментував рішення щодо введення санкцій щодо деяких російських сайтів. Зокрема наголосив на тому, що цього від України вимагають умови гібридної війни, яку веде проти нашої держави Росія. Він закликав усіх провайдерів припинити надавати доступ до всіх ресурсів, що потрапили під заборону, а українців видалитися з усіх підсанкційних соцмереж
_____________________________________________________________________________________________________________________