Коли закінчиться ремонт краєзнавчого музею у Романові і які експонати шукають? Інтерв’ю з директором

Вже понад рік у Романові проводять капремонт приміщення краєзнавчого музею. Будівля музею знаходиться на вулиці Коцюбинського, раніше в ній була розміщена початкова школа.
З питаннями про завершення ремонту і відкриття закладу, про майбутні експонати Твій Романів звернувся до нещодавно призначеного директора музею Юрія Кондратюка.
1.Коли планується приблизно завершення будівництва\ремонту музею? На якому етапі зараз?
Завершення?.. Завершити ремонт приміщення музею планується до кінця року. Дуже надіюсь на це і дуже сподіваюсь, що завершенню ніщо не завадить. Адже це і ремонт приміщення і благоустрій території. Це буде не пристосоване приміщення, а повноцінне приміщення музею. І приміщення і територія навколо повинні стати ще одним осередком культури Романівщини.
А завершення створення музею?.. Музей живе створенням, він твориться усе своє існування.
2. Які експозиції будуть представлені в краєзнавчому музеї Романівського району?
Краєзнавчий музей має відображати усю історію Романівщини: і первісні часи, і часи Трипілля (на території Романівщини є городище!), і справжню невигадану історію заснування Романова (бо навіть така назва як Колуково – досить сумнівна, бо жодного документального підтвердження немає). І історію родини Ілінських, а оскільки сучасний світ визнає ті часи найславнішими для Романівщини, то це має стати фундаментом музею. І жахливі часи репресій, і штучно створений голодомор, і спотворено-замовчувану історію траси “Ленінград-Одеса” (насправді це була рокадна дорога до укріп-району). І дані про перейменування, об’єднання і роз’єднання у рамках нашого району. І історію деяких дивних і незрозумілих нам подій, у тому числі визвольної боротьби. І факти про відомих особистостей і родин, тощо. І сторінки ці повинні бути підтверджені документально.
Історія Романівщини дуже багата, дуже славна. Цю Велику Книгу ніколи не затулить собою досить надумана, вигадана і прикрашена радянська плакатна агітка!
Зараз ведеться робота над створенням Концепції Краєзнавчого музею Романівщини, художньо-експозиційного плану. Паралельно ведеться робота по збору експонатів.
- Які цікаві експонати вже є в наявності? Які плануєте здобути чи віднайти?
Цікавими на мій погляд є велика колекція старих фото. Є досить цікаві предмети традиційного народного мистецтва – вишивки. Також зібрана дещо одноманітна, але багато-представлена колекція старожитностей і ужиткових речей, старовинних предметів побуту. Є також досить цікаві документи.
З інтригуючою історією до фондів музею нещодавно потрапила раритетна річ (різьба по дереву). На мою думку це одна з прикрас палацу Ілінських. Трапилось все досить містично: одного дня я випадково почув про наявність цього елементу декору палацу Ілінських, а наступного дня зовсім інші люди мені цю річ передали у руки до фонду музею.
Є напрацювання з залучення окремих експонатів з музею Романівського склозаводу. Ми не зможемо вже повноцінно відтворити усю експозицію музею склозаводу, але гідно показати художній рівень роботи підприємства необхідно. В найближчий час фонд поповниться роботами образотворчого мистецтва і народного малярства місцевих майстрів і вихідців з Романова.
Дуже хотілося б достовірно відтворити старовинне традиційне вбрання місцевих жителів (і українців, і поляків, і євреїв, і росіян-старовірів, і чехів, і німців). Це могло б стати ще однією з родзинок експозиції.
- Чи є потреба збирати експонати для музею серед населення? Чого не вистачає?
Не вистачає інформування місцевих жителів про те, що музей потребує їхньої допомоги. Нам усім разом вкрай необхідно долучитися до наповнення музейного фонду. МУЗЕЮ НЕОБХІДНІ ЕКСПОНАТИ!
Не хотілося б наповнювати його сумнівними документами, немісцевими артефактами, вигаданими свідченнями, агітками і мало-цінними фото, тощо. Романівщина має багату історію і її варто показати достовірними експонатами. Тому закликаю усю Романівщину, усіх жителів відгукнутися!
ШУКАЄМО:
- – кам’яні та інші древні артефакти;
- – старожитності, традиційні ужиткові речі, предмети ремесел (ковальство, обробка шкіри, бондарство, гончарство і т.д.) та побуту, килимарські та ткацькі станки (усе, що пов’язане з процесом обробки, переробки і виробництва полотна, від збирання льону до пошиття, вишивки);
- – старовинний одяг (бажано відокремлено-національний!);
- – документи, свідчення та будь-які предмети з Палацу Ілінських;
- – документи, свідчення та будь-які предмети, пов’язані з Трасою «Ленінград-Одеса»;
- – документи, свідчення та будь-які предмети, пов’язані з репресіями та бойовими діями у нашому регіоні;
- – документи, свідчення та будь-які предмети, пов’язані з Визвольною боротьбою, УПА, бандерівцями-мельниківцями та з будь-якими проявами боротьби проти більшовиків;
- – вироби Романівського склозаводу, котрі могли б стати предметами експозиції;
- – документи, свідчення та будь-які предмети, пов’язані з історією Романівської церкви, костелу, синагоги, молитовних домів;
- – твори мистецтва (книги, картини і т.д.) місцевих митців;
- – документи, свідчення та будь-які предмети, які на Ваш розсуд є Музейними реліквіями.
Окрім того, на жаль, змушений сказати що через відсутність повноціного обліку (як того вимагає “Інструкція з музейного обліку, зберігання та використання пам’яток державної частини музейного фонду України”) і мабуть через те і повноцінної передачі фонду, дещо втрачені “прив’язки” декотрих експонатів.
Тобто не можливо визначити звідки взятий той чи інший предмет чи документ.
Тому звертаюсь до усіх небайдужих, усіх хто надавав фото, документи чи предмети, усіх хто хоче допомогти у наповненні музейного фонду до співпраці.
Мій телефон завжди до ваших послуг — 097-667-1345
МУЗЕЙ ЗБИРАЄ ЕКСПОНАТИ!
- Якою діяльністю займатиметься музей, крім традиційної експозиції? (виставки, ярмарки, майстер-класи)
Хотілося б об’єднати навколо Музею майстрів декоративно-прикладного мистецтва, художників, скульпторів. І для спілкування, і для організації виставок, і для координації роботи.
Хотілося б щоб Музей став осередком (не конкуруючи з бібліотеками) і літературного життя. Тому варто подумати над створенням у майбутньому можливо літературно-мистецького об’єднання.