Вибрати За

Депутати Романівської селищної ради проголосували за перейменування вулиць

29 липня на сесії Романівської селищної ради депутати проголосували за перейменування 31 вулиці та провулку у Романівській громаді, назви яких мали стосунок до росії чи Радянського союзу.
Під час розгляду питання перед присутніми виступила голова комісії з перейменування Ірина Серт.

Її виступ був дуже емоційним, тож пропонуємо його вам дослівно:

«Шановні депутати, присутні!
За роки незалежності України відбулося суспільне переосмислення тоталітарної комуністичної спадщини, що дісталася нам від радянського минулого, та розпочалося широкомасштабне відродження української історичної пам’яті, ідентичності та культури, очищення нашого громадського простору від нав’язаних багато десятиліть назад чужинських ідеологій, запровадження європейських цінностей та цивілізованого суспільного розвитку.

21 травня 2015 року вступив у дію Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки.

На всіх етапах існування імперсько-російська та радянсько-комуністична системи продумано нав’язували на теренах, де їм вдалося укоренитися, свої політоніми й топоніми, русифікуючи в такий спосіб місцеве життя та розчиняючи корінну ідентичність в імперському наративі. Українцям судилося практично всюди на своїй землі побачити маркування Москвою української території топонімами, які були чужинськими для нас і підміняли нашу самобутність. Правителі цієї системи знали, що роблять, насаджуючи нам, українцям, свої назви, свої імена, свої так званні геройства і цінності: їхнього, радянського, російського – від мови, історії, культури, зірко кашкетних обелісків і пам’ятників до вулиць, увінчуючи заслуги і подвиги.

Повсюдна радянська топоніміка підсвідомо створювала ілюзію тимчасовості Української держави й дотепер більшість українців щодня непомітно для себе продовжують отримувати чималу дозу такої ідеологічної отрути. Німі свідки у вигляді радянських і російських назв тисяч вулиць, площ, парків, скверів у наших населених пунктах були і ще у великій мірі залишаються наочним доказом цього.

Назви російських міст, сіл, вулиць, річок, озер, гір на топонімічній мапі України – це п’ята колона в нашому суспільному житті, це гострий ніж, що затаївся над нашим буттям і щоденно впливає на нашу свідомість, намагаючись притупити сприйняття цивілізаційного, пригальмувати розвиток українського світогляду та української ідентичності.

Так було багато десятиліть. Але так вже не має бути! Війна, що прийшла до нас зі сходу вісім років тому, що вибухнула з новою силою на світанку 24 лютого 2022 року і розв’язана російським агресором під надуманими гаслами та метою «демілітаризації і денацифікації», а насправді заради винищення нашого мирного народу і нашої української цивілізації, набатом нагадує всім нам: тільки раби можуть назвати свої вулиці, площі і проспекти іменами завойовників!

Без звільнення від такого топонімічного спадку годі сподіватися на незворотність так тяжко вистражданих змін і реформ. Процвітання суспільства не може настати у викривленому, деформованому гуманітарно-культурному просторі. Багатими та справді вільними стають лише ті країни, які сповідують свою національну систему цінностей. У чужій парадигмі вони можуть бути лише придатками.

Для сучасної України декомунізація та деколонізація – це дещо важливіше, ніж просто позбавлення від рудиментів радянського минулого у вигляді комуністичних топонімів, пам’ятників вождям чи назв чужих міст, річок, гір та імен. В нинішніх умовах цей процес означає деколонізацію і дерусифікацію в цілому, що дорівнює самозбереженню нації. При цьому проблема топоніміки є своєрідним лакмусовим папірцем, який свідчить про реальну готовність суспільства і влади до глибокої модернізації Української держави та демонтажу старої моделі розвитку, про їх спроможність адекватно відповідати на ключові та найскладніші виклики долі і часу.

На виконання Закону України, розпорядження голови Житомирської військової адміністрації рішенням 25 сесії романівської селищної ради було прийнято положення та склад комісії з перейменування вулиць.

Протягом цього часу до комісії надходили пропозиції від громадян, старост, від колективів певних вулиць.

Відбулися громадські слухання, на які, на жаль, прийшло дуже мало громадян.

Робота комісії проходила з обговореннями, вивченнями деяких питань з історії нашого краю, коже мав право на свою думку і право бути почутим.

Напрацювання нашої комісії ми презентували на засіданні профільних комісій і сьогодні наші напрацювання презентуємо вам…

Щодо вулиці Жовтневої: відповідь для тих, хто пов’язує її назву з місцем жовтнем. Всі ми знаємо як виглядає нацистська свастика. До того часу, як Адольф Гітлер створив нацистський прапор, свастика означала щастя (мотив малюнка – хрест з загнутими кінцями) і вперше її появу пов’язують з часами неоліту і символізувала собою рух сонця по небу. На початку 20-го сторіччя ця свастика широко використовувалася в Європі і мала багато значень, найбільш відомих як символ успіху і вдачі.

І так було до того часу, допоки не з’явився рух, який став рахувати свастику як символ належності до арійців і національної гордості німецького народу. І в 1920 році свастика була офіційно прийнята нацистською партією в якості символу. І сьогодні ми, побачивши свастику, сприймаємо її як пропаганду нацизму, символ страху, пригноблення та винищення.

І коли ми говоримо про вулицю Жовтневу, перед очима бачимо спадок Радянського союзу, а не вулицю, названу в честь чудового осіннього місяця жовтня.

Щодо вулиці Путіліна:

Не варто в назві вулиць увіковічню вати «збірний образ» внуків, дідів, які воювали.

Ми з шаною і повагою відносимося до місця поховання Путіліна, про що свідчить завжди доглянута могила в селі Соболівка.

Звернувшись до Вікіпедії читаємо: Воронеж – це колиска руского регулярного військово-морського флоту і батьківщина повітрянодесантних військ. Військ, які сьогодні знищують міста і села нашої України, ґвалтують жінок і дітей, вбивають мирне населення, калічать дітей.

Саме в Воронежі в даний час знаходиться 49 зенітно-ракетна бригада, а це близько 200 км до нашого кордону.

Загугливши Воронеж, ми не знайдемо топоніми в честь нашого українського воїна, який поклав життя, визволяючи Воронеж, Брянськ, Курськ від німецько-фашистських загарбників. Нашим хлопцям також було 18,19, 20 років.

І сьогодні саме онуки Путіліна, як збірний образ, катують, вбивають, фільтрують. То чи повинні ми увіковічнити цей образ? Поставте кожен це питання. А чи не від їх руки загинув наш 19-річний Паша Трубій? І якщо ваша відповідь «так», то Україна – не ваша держава і вам за неї не болить!  І ви не плачете з матерями, які втратили дітей, з дітьми, які залишились сиротами, з жінками, які не встигли пізнати сімейне щастя і залишилися вдовами.

Саме тому, маючи 4 листи від жителів вулиць, а саме: 1 – залишити назву Путіліна, 2 – змінити назву на Костельна, комісія за погодженням з депутатськими комісіями виносить в сесійну залу на затвердження назву вулиці Костельна», – зауважила Ірина Серт.
Тож депутати підтримали і проголосували за перейменування вулиць.

Нові назви вулиць такі:

Населений пунктОб’єкт топонімікиІснуюча /запропонована
смт РоманіввулицяГагарінаКаденюка
смт РоманівпровулокГагарінаКаденюка
смт РоманіввулицяГорькогоЗахідна
смт РоманіввулицяЖовтневаСхідна
смт РоманівпровулокЖовтневийПровулок Східний
смт РоманіввулицяКошовогоПокровська
смт РоманіввулицяМатросоваКозацька
смт Романівпровулок МатросоваКозацький
смт РоманіввулицяМєндєлєєваЩастя
смт РоманіввулицяМічурінаЯблунева
смт РоманіввулицяПапанінаО.Ількова
смт РоманіввулицяПутілінаКостельна
смт РоманівпровулокПутілінаКостельний
смт РоманіввулицяПушкінаЗарічна
смт РоманіввулицяСувороваМиру
смт РоманівпровулокСувороваПровулок Миру
смт РоманіввулицяЧкаловаСяберський Шлях
с. БорятинвулицяПершотравнева Миру
с. Велика КозаравулицяВолгоградськаПольова
с. Велика КозаравулицяКолгоспнаВесняна
с. ВилавулицяКолгоспнаМолодіжна
с. ВрублівкавулицяПершотравневаПаркова
с. ГодихавулицяКолгоспнаШевченка
с. Жовтий БрідвулицяКолгоспнаНабережна
с. ОльшанкавулицяПартизанська Героїв України
с. ОмильневулицяКолгоспнаВишнева
с. Романівкавулиця40-річчя ПеремогиГероїв України
с. СоболівкавулицяПутілінаМиру
с. Старочуднівська ГутавулицяКолгоспнаСульжинівська
с. ЯсногородвулицяГагаріна Зелена
с. ЯсногородвулицяТютіна Південна

Варто зауважити, що на перейменування не витрачаються кошти з бюджету, а жителі перейменованих вулиць НЕ мають змінювати документи у зв’язку зі зміною назви вулиці. Нові й старі назви будуть зазначені у реєстрах.