Велика Україна: ідея, яка змінить наше життя

У неділю, 4 листопада, зал житомирського телецентру був переповнений. Жителі всіх районів області з’їхалися на дискусію «Велика Україна можлива!», яку ініціював Роман Безсмертний, відомий політик, дипломат, а віднедавна також претендент на посаду президента.
Слід відзначити, що захід проходив саме в форматі дискусії. Тобто це не був «виступ одного актора», як часто полюбляють робити вітчизняні посадовці. Всі учасники мали змогу поставити питання чи висловити коментар – і люди ставали до слова та передавали Безсмертному свої записки. Чому ж дискусія викликала такий жвавий інтерес, розбирався наш кореспондент.
Перезаснування держави
На початку зустрічі – виступ етно-гурту TaRuta, який неодноразово виступав для воїнів нашої 95 бригади і короткий біографічний фільм про Романа Безсмертного, «Країна серед вітрів». Ми бачимо доволі просту людину, позбавлену властивої українським можновладцям пихи, знайомимося з сім’єю, чуємо про історію роду і про кращий відпочинок від розумової роботи – працю на власному городі.
Потім йде коротке вступне слово Романа Безсмертного. Він говорить переконливо і виважено, натомість одна річ не викликає сьогодні сумніву ні в кого. Між державою і людиною пролягла прірва, державні органи давно замкнулися в собі і живуть заради самозбереження, кинувши людей напризволяще, виживати як уміють. Потреба в такій державі для українця сумнівна, і напруга між ними і владою постійно зростає.
«Існуючі державні інститути кволі та неспроможні вирішувати наявні проблеми. Навпаки, держава ще їх ускладнює. Це повна інституційна немічність», – констатує політик.
Ніби на підтвердження цих слів, прямо під час перебування Романа Безсмертного у Житомирі, надійшла інформація про смерть херсонської громадської активістки Катерини Гандзюк, яку влітку цього року облили кислотою. Це вбивство стало черговим свідченням нездатності держави захищати своїх громадян, того інституційного розвалу всіх систем, що існує сьогодні.
Тому, говорить Роман Безсмертний, не має сенсу нічого лагодити чи реформувати – потрібно повністю перезаснувати державу в інтересах людини. Для цього потрібна нова Конституція. Не така, в якій просто по-іншому виписані повноваження президента чи прем’єра, а така, в основу якої покладені права та потреби суспільства.
Велика Україна для великого українця
Роман Безсмертний просить забути меншовартісне, нав’язане з радянських часів, словосполучення «маленький українець». Говорить, в нашому народі достатньо величі, щоб зайняти своє місце посеред інших великих націй світу.
«Увесь світ живе власною величчю. Увесь світ прагне не підлаштовуватися під обставини, а піднятися над ними. Увесь світ живе власними розумом, потребами та інтересами. Увесь світ живе за правилом – єдність вдома і незалежність назовні, – наголошує Безсмертний. – А ми? На сході у нас «Рускій мір». На заході – «Велика Угорщина» і «Велика Румунія», Польща «від моря до моря». На півдні – велика Османська імперія. А де ми з вами? Ми весь час живемо в стані меншовартості, не розуміючи своєї ролі, а насправді українці зіграли величезну роль в становленні тих держав. А треба витворити власну велику мету, яка об’єднає нас і зробить сильними та успішними. Такою метою має стати ідея Великої України».
Політик зауважує, що саме наявність великої мети дозволить нам піднятися над буденними труднощами і подолати їх – так, як це зробили інші країни. І, якщо говорити простими словами, дасть змогу обирати не між гречкою та тушонкою, а гідне, успішне майбутнє.
При цьому, на його думку, Велика Україна це не так територія – хоча і категорично наполягає на поверненні держави у кордони 2013 року – як відчуття єдності, єдиної родини.
«В нашому різноманітті є наша сила, – підкреслює Безсмертний. – Згадайте той віник, який батько наказав зламати своїм синам. Нас зараз намагаються загнати в стан такого розв’язаного віника і поламати поодинці. Саме тому нам як ніколи потрібна єдність. Бо єдність вдома – гарантія зовнішньої незалежності».
«Рецепт» Великої України
Зберігати єдність у відмінності. Бути відповідальним у свободі, поважати одне одного, пам’ятаючи, що без відповідальності свобода перетворюється на хаос. Досягати сумлінності в діях, жити не «по-новому», а по правді. Таким, на думку Романа Безсмертного, є «рецепт» Великої України, побудувати яку є завданням нашого покоління.
«Майбутні вибори – це межа, яка має показати, чи готові українці йти вперед, чи залишимось назавжди у корупційному болоті. Будемо обирати між правдою і брехнею. Нам необхідно працювати над оновленням країни, абсолютним перезаснуванням держави. Країна задихається від брехні і корупції. Треба жити не по-новому, а по правді», – підкреслює політик.
Також з Романом Безсмертним житомиряни говорили про завершення війни, подолання корупції, трудову міграцію, і загалом непросте життя українців. Всі ці явища є похідними від слабкості державних інститутів, неспроможності (та й небажання!) держави займатися проблемами громадян. І вони будуть вирішені тільки шляхом перезаснування держави, яке обов’язково відбудеться, якщо ми виберемо для себе не популістські обіцянки, а ідею Великої України.
Павло Стельмах