МИРОПІЛЬ: від хрущовської перебудови до сьогоднішньої децентралізації. 60 років від утворення смт Миропіль

Виповнюється 60 років як об’єднанням сіл Старий Миропіль, Новий Миропіль було утворено смт Миропіль
Як відомо, вперше в актах Миропіль згадується в недатованому записі (близько 1497 року) Литовської метрики за 1440–98 як село Сапогів (“А къ городу к Чуднову первое село Сапогов. А в том селе 25 человека подымщину дают, а три слуги на войну ходят”). Тобто, селище , як кажуть, уже в літах, цьогоріч йому виповнюється не менш як 520 років. А село Кам’янка, яке стало мікрорайоном Мирополя, набагато старше своїх зведених братів: порубіжне місто Волинського князівства з Київською землею Кам’янець-Волинський, яке вперше згадано в Київському літописі у 1196 році, торік відзначило 820 років. Тільки чомусь у районі, і, навіть, в самому Мирополі про цю дату… скромно промовчали.
А даремне. Селище над Случчю варте того, щоб про нього не забували щодня й щогодини. І тут варто згадати постанову КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ від 26 липня 2001 р. N 878 «Про затвердження Списку історичних населених місць України» (Прем’єр-міністром України тоді був А.КІНАХ) серед 10 історичних населених місць Житомирщини на 6 місці значиться смт Миропіль!!!
Після м. Житомира, м. Бердичева, м. Коростеня, м. Коростишева, смт Любара йде смт Миропіль. А далі ще 4 міста: м. Новоград-Волинський, м. Овруч, смт Олевськ, м. Радомишль. І все. Приймалася та постанова з однією метою «захист традиційного характеру середовища історичних населених місць України та на виконання статті 32 Закону України “Про охорону культурної спадщини”.
Пройшло 16 років і вже можна сказати, як ми «захищаємо і охороняємо» рідний Миропіль і як пам’ятаємо і оберігаємо визначні історичні дати містечка…Тим паче нині, як ніколи, «зібрався» цілий букет славних дат для миропільців.
Почнемо з головної. Минулий рік буде вписано червоним рядком до історичної хроніки селища – Миропіль став центром об’єднаної територіальної громади. Зрозуміло, що за виборчими перегонами, досить нервової ситуації в нашій країні – тут не до пам’ятних дат. І все ж згадати, скромно вшанувати – за будь-якої ситуації зайвим не буде. До того ж до складу ОТГ ввійшла Колодяжненська сільська рада. А Колодяжне – славне історичне поселення, відоме ще з 1240 року…
Миропільців на початку квітня цього року чекає ще одна знакова подія – 60 років як було утворено смт.Миропіль. Схоже, про цю подію відомо уже шість десятиліть, а ось детально про перехід з рангу села в ранг містечка, ще жодного разу ніхто не говорив. Як стверджують усі енциклопедії, сталося це в 1957 році.
В році, коли СРСР навіть попри «змову антипартійної групи» в складі Молотова, Маленковича, Кагановича і “примкнувшого до них” Шепілова про зміщення Микити Хрущова з поста першого секретаря ЦК КПРС, запустив перший у світі штучний супутник Землі та успішно провів запуск орбітального супутника-2, на борту якого, окрім наукового обладнання, була і собака Лайка, миропільчани одного дня стали … міськими жителями.
Саме того року тривали хрущовські спроби реформ управління народним господарством – почалася перебудова управління за територіальним принципом. У цьому руслі – деяким селам стали підвищувати ранг – вони ставали селищами міського типу. Це означало в першу чергу невиправдане збільшення кількості міських поселень за рахунок села. Втім, стосовно миропільщини: які ж це села, коли їх жителі у переважній більшості працювали на залізниці, фабриці, МТС, у військовій частині, лісництві, торгівлі, побуті? А за тогочасними інструкціями, створеними ще на зорі радянської влади, якщо мешканці населеного пункту основний дохід отримують не від аграрної діяльності, то селище іменується селищем міського типу – СМТ. Тому шостого квітня 1957 року миропільці проснулися у селищі міського типу. Бо напередодні – 5 квітня 1957 року – було прийнято рішення Житомирським обласним виконавчим комітетом № 287 «Про віднесення окремих населених пунктів області до категорії селищ міського типу». Тоді разом з селами Ємільчине, Нова Борова, Великі Коровинці до категорії смт було віднесено і Новий Миропіль.
А вже наступного 1958 року 21 липня ЖОВК видав рішення №708 «Про розширення смуги селища міського типу Новий Миропіль Дзержинського району та його перейменування».
В смугу смт Новий Миропіль було включено територію с. Старий Миропіль, з присвоєнням населеному пункту назви смт Миропіль. Новомиропільську селищну раду було перейменовано на Миропільську.
Кам’янська сільська рада, якій підпорядковувалося село Дертка, була ліквідована 17.09.1979 року внаслідок включення с. Кам’янки в смугу смт Миропіль.
Чи виграли жителі Мирополя переставши бути мешканцями села, чи програли, очевидне одне:статус «смт» і досі лишається недостатньою мірою унормованим. Відповідно до частини першої статті 133 Конституції України, систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. Таким чином, наразі такий вид поселень як селища міського типу в Україні конституційного та правового статусу не мають.
Тому цілком обґрунтованими є пропозиції відкинути нічим не виправдане негативне ставлення до містечок і повернути в українську мову, в наукові видання, а можливо, і в правове поле поняття “містечко” (пропонує відомий історик Вирський Дмитро Станіславович з Інституту Історії України).
Тому маємо те, що маємо: Миропіль – це поселення, яке за функціональним призначенням у загальній системі адміністративно-територіального устрою України посідає проміжне місце між сільським населеним пунктом і містом, але в обліку населення відноситься до міського. Та все ж головна особливість нашого селища – в його неповторності. Об’єктивно можна сказати, що ніде немає такого вдалого поєднання культурного, природного та людського потенціалів, як тут. Миропіль дійсно зачаровує навіть просто проїжджих мимо людей. Він насичений особливим колоритом, його вулиці переповнені весняним настроєм, а люди привітні і доброзичливі. Так було. І так завжди буде!!!
Миропільська поетеса, член Національної Спілки журналістів України висловилася по-своєму: «Любімо рідний наш Миропіль!Просімо в Бога для нього щастя і добра. Наш Миропіль – один на світі і іншого такого нема!»
Ну і як після цього не привітати миропільців з черговою поважною датою в їх історичному календарі?
Василь Рибальченко