Вибрати За

Суд відмовив у задоволені позову про визнання протиправним розпорядження Про заборону діяльності УПЦ Московського патріархату на території Романівської селищної ради

4 листопада у Єдиному реєстрі судових рішень оприлюднено рішення Житомирського обласного адміністративного суду .

У рішенні йдеться, що у червні 2022 року позивачка звернулася у суд з позовом до Романівського селищного голови Савченка Володимира Володимировича та Романівської селищної ради про визнання протиправними та скасування розпорядження відповідача «Про заборону діяльності Української Православної Церкви Московського патріархату на території Романівської селищної ради» від 09 травня 2022 року №77 та рішення про затвердження зазначеного розпорядження від 27 травня 2022 року.
На обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що відповідачі не наділені правом обмежувати чи забороняти право на свободу світогляду і віросповідання. Додатково зауважила, що жодними документами не підтверджується відношення релігійної громади Української Православної Церкви Свято-Успенської парафії Житомирської єпархії смт Романів Житомирської області до Московського патріархату.

Суд установив, що 9 травня 2022 року Романівський селищний голова Савченко В.В. видав розпорядження «Про заборону діяльності Української Православної Церкви Московського Патріархату на території Романівської селищної ради» №77, яким відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з метою консолідації українського суспільства, недопущення розколу Романівської громади на релігійному підґрунті, антиукраїнської діяльності, спекуляції на віруваннях мешканців, враховуючи відкриту проросійську пропаганду в храмах Української Православної Церкви, яка підпорядковується патріарху заборонив на території Романівської селищної ради діяльність Української Православної Церкви Московського Патріархату, як такої, що несе загрозу національній безпеці.

У рішенні суду зазначено, що “згідно листа керуючого Житомирською єпархією Української Православної Церкви від 25 липня 2022 року, адресованого відповідачу, 27 травня 2022 року відбувся Собор Української Православної Церкви (далі УПЦ). На ньому, з-поміж іншого, було розглянуто питання адміністративного та канонічного устрою Церкви. Зокрема, у пункті 4 постанови Собору УПЦ від 22 травня 2022 року сказано: «Собор ухвалив відповіді доповнення і зміни до Статуту про управління Української Православної Церкви, що свідчать про повну самостійність і незалежність Української Православної Церкви.». Внаслідок внесення змін зі Статуту прибрали усі положення, які встановлювали зв’язок Української Православної Церкви з Руською Православною Церквою. Таким чином, після внесення відповідних змін ієрархічне підпорядкування в УПЦ побудоване наступним чином (по низхідній): Помісний собор УПЦ Архієрейський собор УПЦ Священний синод УПЦ на чолі з Предстоятелем УПЦ. Отже відповідно до змін до Статуту УПУ, прийнятих на Соборі УПЦ 22 травня 2022 року, відносини адміністративно-підпорядкувального характеру між Українською Православною Церквою та ОСОБА_4 більше не існує”.

Суд прийшов до висновку, що “на момент розгляду справи судом, оскаржувані позивачем розпорядження та рішення не забороняють діяльність Української Православної Церкви, парафіянкою якої є позивач, на території Романівської селищної ради, оскільки така не має жодного відношення до Московського патріархату. За таких обставин, оскаржувані рішення відповідачів не призводять до порушення прав позивача на свободу світогляду і віросповідання, що виключає підстави для задоволення позову”.

Суд відмовив у задоволенні позову про визнання протиправними та скасування розпорядження відповідача «Про заборону діяльності Української Православної Церкви Московського патріархату на території Романівської селищної ради» від 09 травня 2022 року №77 та рішення про затвердження зазначеного розпорядження від 27 травня 2022 року. Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дати його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги

Рішення суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/107101374