Вибрати За

Один з авторів Червоної книги та екологи вивчали можливість створення нових заповідних об’єктів на Романівщині
31 березня Романівщину відвідала природоохоронна група у складі члена Національної комісії з питань Червоної книги України, кандидата біол. наук Орлова О.О., начальника управління екології Житомирської ОДА Кондратюка О.П., екс-начальника того ж управління Сіренького С.П. Фахівці побували поблизу Романова та Вільхи, вивчали умови зростання червонокнижних видів первоцвітів, аналізуючи стан їхньої популяції та можливості створення нових заповідних фондів.

Публікуємо інформацію про цей виїзд одного з авторів Червоної книги України Олександра Орлова дослівно:

В околицях смт. Романів було обстежено ботанічний заказник місцевого значення «Собачий зуб», та виявлено сучасний стан популяцій одного з найрідкісніших видів рослин Українського Полісся – еритронія собачого зуба, занесеного до чинного видання «Червоної книги України». Кілька місцезнаходжень цього виду на Поліссі були виявлені лише у Житомирській області, досить близько одне від одного. Загалом – це гірський вид, характерний для Центральної Європи та Карпат, а на Житомирщині, вірогідно, – релікт. Погода була досить похмура, тому більшість квіток цієї рослини були напівзакриті, а близько половини – лише у бутонах. Аналіз популяційної структури цього виду показав, що за останні 3-и роки негативних змін з видом не відбулося. Як і раніше, по площі лісу він поширений нерівномірно, формує біогрупи у 5-20 особин, далеко розташовані одна від одної. У популяції переважають генеративні квітуючі особини, молоді також присутні – у вигляді окремих листочків, зелених, з фіолетовими плямами. Це свідчить, що досліджена популяція має майбутнє. До речі, наші минулі спостереження продемонстрували, що у дослідженому локалітеті 98% квіток еритронію дали плоди і насіння, що є високим показником. Головною загрозою для цих красивих квітів залишається людина – їх викопують для пересадки на присадибні ділянки.

В околицях смт. Миропіль було обстежено кілька ділянок, перспективних для заповідання. Зокрема, таку ділянку було виявлено на у долині р. Случ неподалік с. Вільха, де на схилі крутизною до 40º у вузькій смузі збереглися залишки дубових та вільхових лісів, в яких буяло розмаїття весняних ефемероїдів – червонокнижного підсніжника білосніжного, а також ранньовесняних декоративних цибулинних видів – проліски дволистої та гусячої цибулі жовтої. Ця ділянка знаходиться у захисній прибережній смузі, так, що її заповідання вирішить кілька завдань – підсилить збереження водоохоронних лісів, а також популяції підсніжника білосніжного.

Але перлиною польового виїзду стала знахідка унікальних за красою та цінністю ландшафтів по долині р. Кам’янка (права притока р. Случ). Це маленька річка, завширшки 2-4 м, невеликої глибини, яка протікає у V-подібній річковій долині, завглибшки 25-30 м. Долина річки вкрита лісом, а у руслі, наче дзвіночки, шумлять високі пласкі перекати на своєрідних поріжках – гранітних відслоненнях Українського кристалічного щита. Місцями граніти створюють «стінки». Рослинність цієї долини – лісостепова. Тут представлені грабово-дубові ліси з домінуванням у наземному покриві осоки волосистої, копитняка європейського, яглиці та ін. Підсніжник білосніжний в них утворює суцільні килими.

Цінність цього об’єкту також полягає у тому, що поблизу русла річки через місяць з’явиться унікальна рослина – живокіст серцелистий, жовті дзвіночки якого виділяються на блакитному фоні річки. Ця рослина – з теплої атлантичної Європи, поширена в Україні переважно у Карпатах, також вдовж гірських потічків та річок. А на рівнині – це вид рідкісний, знайдений всього у кількох точках – в НПП «Подільські Товтри» (Хмельницька обл.) та на р. Кам’янка та поруч – на р. Фастівка у Романівському р-ні Житомирської області. Ці місцезнаходження є найбільш східними в ареалі виду і, безсумнівно, потребують охорони. Цікаво, що перші дані про ці локалітети опублікував відомий ботанік Й.К.Пачоський у 1900 році. За результатами виїзду будуть розроблені Проекти створення двох нових об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення.