На сесії Романівської селищної ради обговорювали перспективи будівництва басейну

5 вересня відбулася позачергова 25 сесія Романівської селищної ради. Сесія відбулася не як зазвичай в приміщенні селищної ради, а у великій залі адмінприміщення районної ради. На сесії були присутні депутати райради, члени виконкому селищної ради, керівництво району, представники структурних підрозділів РДА, громада.
Єдиним питанням, яке розглядали на сесії було будівництво басейну в Романові.
Першим виступив Олексій Капінус, голова Романівської РДА, який коротко представив проект і зазначив, що він здивований, що є противники будівництва такого оздоровчого комплексу у Романові. Він зазначив, що оздоровчий комплекс, який планують побудувати біля стадіону, передбачає великий басейн на 6 доріжок по 25 метрів (це дасть змогу проводити всеукраїнські змагання у Романові), дитячий басейн розміром 9х6 метрів, спортивний зал, тренажерний зал, зал для фітнесу та гімнастики, зал для людей з обмеженими можливостями, 4 душевих кабіни, 4 роздягалки, тощо.
Василь Флуд, депутат райради, член виконкому Романівської селищної ради, поставив запитання щодо вартості будівництва, скільки коштів на це виділить держава і хто буде фінансувати будівництво, яка сума потрібна на утримання басейну.
У відповідь Олексій Капінус повідомив, що вартості будівництва і скільки коштів виділять він не знає, так само як поки не може назвати суми утримання такого закладу. Згідно домовленостей фінансуватиме витрати на будівництво держбюджет, на разі з Кабміну виділено 1,5 млн. грн, утримуватиметься басейн за кошти районного, а не селищного бюджету. Олексій Капінус зазначив, що про утримання закладу говорити він не може, так як на час завершення будівництва уже буде інша влада і інші керівники, які й вирішуватимуть. Він повідомив, що такий заклад вкрай необхідний громаді, адже це перш за все здоров’я дітей про яких треба думати. Для утримання його слід працювати над тим, аби збільшити надходження до районного бюджету.
Депутат Романівської селищної ради Світлана Рихальська запитала про гарантії фінансування з держави. «Я не проти будівництва басейну, але якщо ми так переймаємося про дітей, то слід звернути увагу, що у будинку дитячої творчості тече дах – коштів на ремонт немає, у ліцеї тече дах – коштів на ремонт немає. Це ж теж піклування про дітей. У кранах вода тече червона, та й фонтан, який побудували, не можемо утримати. Ми повинні думати не лише про те, що прийняти, а й про майбутнє, не вішати проблеми на майбутніх депутатів. Бо держава обіцяла утримувати дитсадок в мікрорайоні склозаводу, дала трішки грошей і на тому все скінчилось» , – зазначила Світлана Рихальська.
Володимир Савченко виступив з запитанням чи буде фінасуватися будівництво до кінця. Адже при нормальному менеджменті побудований оздоровчий комплекс має давати прибутки, але персонал треба відібрати такий, який любитиме свою справу, а не протиратиме штани.
Олег Пугач висловився, що оздоровчий комплекс має бути. Навіть якщо не буде води чи басейну загалом, спортивні зали комплексу будуть заповнені завжди, адже потреба є.
Олександр Кондратюк, голова Романівської райради, зазначив, що не проти будівництва басейну, але його теж дуже цікавить питання фінансування утримання такого закладу. «Я, як голова, досі не маю повної інформації як це буде точно виглядати і скільки це буде коштувати. Перед тим як зробити крок, ми маємо знати куди ж ми ідемо. На початкових етапах ми говорили про будівництво закладу з легких конструкцій на 3-4 доріжки, вартістю будівництва 7-8 мільйонів. Я підтримував цю ідею з самого початку. Нині ж проект змінився. Але все ж таки для нас економіка є визначальною. Ми маємо знати скільки зможе заклад самостійно заробляти, чи гарантує держава нам кошти. Адже цього року ми відзначаємо 30-річчя будівництва Романівської лікарні, хоча на початку її будови держава гарантувала оплату. Тож нам зараз необхідні конкретні розрахунки – скільки витратимо на будівництво, скільки зможемо заробити аби утримувати басейн, який потенціал відвідування закладу, тощо. За даними, які знайшов в інтернеті, у Броварах утримання басейну на 4 доріжки обходилися місцевому бюджету щороку в 3,5 млн. грн на рік. Платні послуги не перекривали витрат. Басейн закрили. У селищі Козова басейн на 3 доріжки після здачі будівництва на запуск в експлуатацію потребував витрат 8 млн. грн. У Кагарлику басейн на 4 доріжки витрачав щороку 4,5% районного бюджету. Тож ми маємо повернутися до спокійної конструктивної розмови і чітко розрахувати, що нам дадуть з держави, а що ми реально зможемо утримувати самі», – зазначив Олександр Кондратюк.
Олександр Галяс, головний лікар ЦПМСД, виступив на підтримку будівництва такого оздоровчого комплексу. Він повідомив, що 2750 дітей району знаходяться на диспансерному обліку (загалом в районі 5394 дитини). Абсолютно здорових лише 33%. 580 дітей мають проблеми з системою кровообігу, 556 – хвороби кістково-м’язової системи, 387 – захворювання органів дихання, 251 дитина – проблеми з органами нервової системи. А цьогоріч на оздоровлення дітей вибили лише 11 путівок. «Я підтримую правильність розрахунків, але мене перш за все цікавить здоров’я дітей», – зазначив Олександр Галяс.
Ковальчук Людмила, начальник сектору сім’ї, молоді, спорту та охорони здоров’я Романівської РДА розповіла, що проект передбачає максимальну енергоефективність і економічність будівлі. Зокрема планується встановити сонячні панелі та твердопаливні котли. «Прораховувати все треба, але треба думати й про дітей. Треба думати, що ми можемо дати району, а не тільки витягнуть з нього», – сказала Людмила Ковальчук.
Тетяна Кучинська, заступник голови Романівської РДА зазначила, що думати слід на кілька років вперед. Адже є практика як позивного, так і негативного утримання подібних комплексів у поселеннях, за розмірами подібних Романову. Проектанти і фінансисти мають відповісти на всі питання, аби переміг здоровий глузд без демагогій. Адже не всі батьки мають можливість вивезти своїх дітей в Житомир чи Київ у подібні комплекси, а в наших силах досягти консенсусу і побудувати своє тут.
Юрій Панасюк, керівник обласного центру інвалідного спорту зазначив, що якщо при закладі утворити центр реабілітації АТОвців, то це приноситиме чималий заробіток і дасть можливість утримувати заклад. І навіть пообіцяв за потреби стати тренером у закладі.
Депутат райради Василь Дацюк висловився про те, що за останні 10 років населення скоротилось, кількість дітей скоротилась втричі і так буде й надалі. Чи зможе бюджет утримувати заклад, враховуючи стрімке скорочення населення. «Уже зараз районному бюджету не вистачає 3,6 млн. грн. на зарплатню бюджетникам. Чи може у нас всі дороги відремонтовані? В Києві абонент в басейн на рік коштує 10000 грн. Чи зможуть жителі Романова в рік заплатити за басейн хоча б 3 тис. грн?», – зазначив Василь Дацюк.
Трушківський Віктор, член виконкому Романівської селищної ради, виступив з думкою, що басейн будувати добре, але все має бути прозоро і має бути визначена першочерговість. «Заклад правильний, але треба його будувати такий, який можна утримувати самим, а не сподіватися на державу», – висловив свою думку Віктор Трушківський.
Василь Білінець, депутат райради зазначив, що басейн слід будувати такий, який район потягне фінансово. Зазначив, що за його перебування на посаді голови селищної ради був затверджений проект будівництва полігону твердих побутових відходів, який після зміни влади так і не почали будувати. Щоб не трапилося аналогічно. Зазначив, що слід врахувати платоспроможність населення, бо річний абонемент на двох за 10 тис. грн. як у київських басейнах жителі Романівщини навряд чи потягнуть.
Наталія Горобець, депутат селищної ради та начальник управління фінансів повідомила, що в бюджеті дійсно не вистачає коштів на зарплати медикам і освітянам, що цьогоріч видаткову частину передали на місця, але якщо кошти (1,5 млн. грн), які держава у липні цього року спрямувала на будівництво басейну не використати за призначенням, вони наприкінці року просто на просто повернуться назад у держбюджет
Головний інженер проекту зазначив, що найбільш затратними частинами у комплексі будуть вентиляція, опалення та очистка води. Ці моменти планують здешевити за рахунок сонячних батарей та твердопаливного отоплення у закладі. У басейні вода буде циркулювати через фільтри і виходити у очищеному вигляді через дренажні системи. Забір води буде здійснюватися зі свердловини, яка розміщена біля басейну адмінбудівлі. 4 доріжки у басейні можна зробити, але тоді не можливо буде врахувати потреби людей з інвалідністю.
На завершення знову виступив Олексій Капінус, який зазначив, що тренажерний та фітнесзали будуть приносити кошти. Зазначив, що готовий сам стати директором і працювати над тим, аби заклад приносив кошти. Він також оголосив, що 15 вересня відбудуться громадські слухання з приводу будівництва басейну.
У результаті депутати селищної ради інформацію, яка прозвучала від учасників дискусії, прийняли до відома. Також проголосували за те, аби провести ексгумацію останків та перенесення їх разом із пам’ятником з місця, де планується будівництво, на цвинтар по вулиці Шевченка.