На Романівщині почастішали випадки укусів тварин. За 8 днів червня у лікарню звернулися 4 постраждалих

Романівське РВ ДУ «ЖОЛЦ МОЗ України» повідомляє, що на території Романівської та Миропільської громад почастішали випадки покусів людей тваринами – 17 з початку року супроти 18 випадків за увесь (!) минулий рік.
Всього за 8 днів червня було зафіксовано вже 4 звернення до КНП “Романівська лікарня” з укусами тварин. Два випадки трапилися 8 червня у смт. Миропіль та с.Колодяжне – там людей вкусили коти: один – домашній, один – невідомий. Трішки раніше в Романові людину вкусив кіт та в Пилипо-Кошарі миша вкусила дитину.
З початку року зафіксовано кілька випадків укусів домашніх та безпритульник собак, кішок, домашньої свині.
У зв’язку з цим хочеться нагадати, що саме через укус тварини може передавати інфекційне смертельне захворювання – сказ.
Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги – смерть неминуча.
Причини сказу і шляхи передавання інфекції
Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:
- укус;
- подряпину та мікроушкодження шкіри;
- потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки – з-поміж свійської фауни, а в дикій природі — лисиці та вовки. Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, коти, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території чи членів зграї .
Якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря за медичною допомогою чи консультацією! В КНП “Романівська лікарня” в приймальному відділенні знаходиться кабінет травматолога, де Вам нададуть кваліфіковану медичну допомогу! Зволікання може коштувати життя!
Симптоми сказу
У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває 1–3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів:
- місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом);
- кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
- віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).
Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.
Є дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ.
Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки.
На паралітичний сказ припадає близько 30% усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше за попередню із легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома, і настає смерть.
Симптоми сказу у тварин залежать від стадії захворювання.
Початкова стадія (триває до п’яти днів):
- наявні сліди від укусів;
- гризуть місце укусу;
- ласкаві, примхливі, насторожені одночасно;
- слабкий апетит;
- їдять неїстівне;
- слинотеча;
- блювота.
Збуджена стадія (2–3 дні):
- агресивні;
- збуджені;
- нападають;
- намагаються утекти;
- гризуть землю;
- їдять неїстівне;
- конвульсії;
- блювота;
- параліч;
- косоокість.
Паралітична стадія (2–4 дні):
- виснаження;
- повний параліч;
- смерть.
Лікування сказу
При огляді лікар збирає анамнез та визначає необхідність госпіталізації та введення антирабічної вакцини.
Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.
Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення. Утім, курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту із хворою або ж підозрілою на сказ твариною. Антитіла у людини з’являються тільки на 12–14-й день, а максимальні їхні рівні досягаються лише через 30–40 днів. Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року.
Профілактика сказу
Для профілактики сказу необхідно:
- регулярно вакцинувати свійських тварин;
- уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.
Стережіться безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підійти.
Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини, після визначення приналежності випадків укусів до певних категорій контакту згідно з рекомендаціями ВООЗ. Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим поведінки під час нього неприпустимо!
Перша медична допомога після укусу
Якщо вас укусила тварина – негайно зверніться до лікаря!
Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус. Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.
Що треба пам’ятати при укусі Вас твариною
Якщо вкусила домашня тварина, в жодному разі її не можна відразу вбивати. За твариною мають встановити нагляд. Тварину бажано закрити і вести за нею спостереження.
Якщо вкусила чужа тварина, по можливості, де це сталося розпитати чия це тварина. Потрібно знати прізвище та ім’я власника, можливо телефон, а також місце, де проживає тварина для встановлення за нею спостереження
Сьогодні сказ реєструють у 150 державах і територіях світу, на всіх континентах, окрім Антарктиди.
Помічник лікаря епідеміолога
Романівського РВ ДУ
«ЖОЛЦ МОЗУ» Рудик М А