Вибрати За

За програмою “відновного правосуддя” юнак з Романівської громади, який вкрав телефон, був звільнений від кримінального покарання

Відповідно до європейських та світових практик, з 2019 року в Україні впроваджений пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», який реалізується на базі системи безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Програму впроваджено спільним наказом Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України «Про реалізацію пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» від 21.01.2019 №172/5/10.
 Основна мета Програми – максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя. Реалізація Програми проходить шляхом пропозиції прокурора неповнолітньому, його законному представнику та потерпілому взяти участь у Програмі (так званому «відновному правосудді).

Відновне правосуддя – це керований медіатором (посередником) процес, під час якого правопорушник та потерпілий зустрічаються разом, обговорюють ситуацію, що сталася і ухвалюють рішення щодо її подальшого вирішення та відшкодування завданої шкоди. Такий підхід дає сторонам можливість ухвалити спільне рішення щодо залагодження конфлікту та усунення його наслідків. За результатами таких зустрічей, як правило, учасниками укладається Угода про застосування Програми та надається згода на звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності.

Прокурорами Чуднівської окружної прокуратури вживаються заходи до реалізації Програми на підвідомчій території. Наразі у двох кримінальних провадженнях за підозрою неповнолітніх у вчиненні кримінальних правопорушень, учасникам запропоновано взяти участь відновному правосудді. Усі неповнолітні підозрювані успішно пройшли Програму, у зв’язку з чим, щодо них скеровано до суду клопотання про їх звільнення від кримінальної відповідальності за вчиненні кримінальні правопорушення.

Зокрема, ухвалою Романівського районного суду від 26.10.2022 задоволено клопотання прокурора та звільнено від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.185 КК України неповнолітнього жителя с. Мані Романівської територіальної громади, який минулого року здійснив крадіжку мобільного телефону у приміщенні гуртожитку Любарського професійного ліцею.

Суд урахував укладену угоду про застосування Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення та прийшов до висновку, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки, вчинене неповнолітнім діяння втратило суспільну небезпеку, а неповнолітній перестав бути суспільно небезпечним.

Матеріал Чуднівської окружної прокуратури