Вибрати За

Аудрюс Рашкаускас: Земля – це останнє і єдине багатство, яке має мешканець села

З 1 липня в Україні скасували мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Інформаційний простір активно обговорює цю достатньо важливу для багатьох селян подію. На жаль,  накопичені за  тривалий період мораторію факти гендлювання землею, насамперед тими, кому вона не належить, призвели до глибокого розчарування і так званою земельною реформою. Тож громадська спілка «Порядок і справедливість», яка впродовж п’яти років активно захищає інтереси простих людей, бачить необхідність висловити свою  позицію з цього приводу. Бо хвилюємося, що беззахисні українці, доведені до відчаю конкретними життєвими обставинами та безгрошів’ям, поквапляться продавати свої земельні частки  за безцінь.

Чому не варто цього робити, наглядно показує приклад інших країн, де вже запроваджений ринок землі. Бачу позитив у тому, що Україна не є першопрохідцем у відкритті ринку землі, тож потрібно вчитися на чужих помилках, уникаючи своїх.

Я, як керівник  небайдужого до людських  проблем  громадського об’єднання, хочу поділитися своїми спостереженнями, оцінкою  та баченням того, що уже відбулося та що може ще статися. Насамперед про погляд зі сторони, бо щойно повернувся із Литви.  Гектар землі у цій країні  (загальний бал родючості земель там дещо нижчий українських чорноземів) стартував від 2 тисяч євро. Сьогоднішня ціна, сформована ринком, сягає від 7 до 10 тисяч євро, що в перерахунку на гривню  становить  220 – 325 тисяч гривень.

Тож можна бути упевненим, що швидкими темпами зростатиме ціна і на земельні ділянки  українських селян. Набути у власність паї активно прагнуть аграрні формування. На жаль, чинний  закон на їхньому боці, бо передбачає, що саме орендар має першочергове право купівлі. Однак,  селяни не повинні стати заручниками такої ситуації. Переконаний, що з часом законодавство обов’язково  зміниться і захищатиме насамперед інтереси власника землі.

Не варто впадати у відчай і тим селянам, котрі  уклали договори  оренди на 10-15 років і вважають, що втратили можливість вигідного продажу землі. Вірю, що можна і потрібно  зробити усе, щоб диктувати свої умови  на ринку землі могли не ті, хто орендує паї, а саме люди, котрим земля належать.

Маю пораду і  для тих, у кого аграрні ділки, цинічно скориставшись  їх важкими життєвими обставинами, уже «викупили» землю  до відкриття  земельного ринку. Цивільне законодавство України дозволяє   повернутися до таких «угод» купівлі–продажу. Такому  «орендарю», який  «тикнув» селянину нещасні копійки за безцінну землю, вважаючи, що йому «селюку, цього буде достатньо», варто запам’ятати, що грабунку не допустимо! Правову допомогу людям, котрі матимуть проблеми в земельних питаннях, надасть громадська спілка «Порядок і справедливість».

 Сьогодні ми звертаємося не лише до мешканців населених пунктів Романівської та Миропільської громад, а й до всіх українських селян зі словами перестороги: пам’ятайте,  земля – це останнє і єдине багатство, яке  має мешканець села. Тож саме ви маєте повне право вільно розпорядитися ним! Будьте свідомі того, що вартість землі, яка нині  оцінюється всього від 23 тисяч гривень за гектар – стрімко зростатиме і  підніметься мінімум як на порядок. А це – суттєві кошти, які  можна спрямувати на придбання нерухомості, розвиток бізнесу, інші потреби, що загалом  дозволить селянину покращити своє життя.

Вважаю, що органи місцевого самоврядування, зокрема і Романівської та Миропільської громад, мають уникати поспішних та необдуманих рішень у земельних питаннях. Наміри за рахунок довгострокової оренди  поповнити  місцеві бюджети, є недалекоглядними і безперспективними. Справедливо було б дозволити кожному селянину реалізувати його законне право на отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Сьогодні велике значення має якісна інформаційна робота, націлена на те, щоб зняти суспільні страхи та необізнаність. Власники ділянок мають в деталях знати свої переваги. Не можна допустити, щоб ринок землі перетворився на стихійний базар, де в селян за безцінь виманять їхню законну власність.

         Аудрюс РАШКАУСКАС,
         Голова  громадської спілки «Порядок і справедливість»